Jak lepiej zapamiętywać?

jak lepiej zapamiętywać - gotowe techniki i ćwiczenia

Pragniesz lepiej zapamiętywać informacje, słówka, zdania? – Przejrzyj tą stronę do końca

jak efektywnie zapamiętywać słowa

Jak dzięki tej metodzie lepiej zapamiętywać słowa? – Metoda narracji polega na zapamiętywaniu słów poprzez wymyślanie jakiejś historyjki wiążącej dane słowa, które chcesz zapamiętać. Historyjka powinna być nawet nieprawdopodobna a wręcz absurdalna. Fabuła powinna zawierać wyobrażone słowa w postaci obrazów. Powinna pobudzać też inne zmysły jak np. zmysł słuchu czy węchu. Ważną rzeczą jest też to żebyś w tej historyjce umieścił siebie samego, dzięki temu jesteś w stanie łatwiej przypomnieć sobie daną informację.

Przykładowa lista słów + jak je zapamiętać:

statek, morze, kot, okularyhelikopter, rakietnica

Oto przykładowa historyjka: Jest piękny słoneczny dzień, właśnie płyniesz statkiem przez morze do Szwecji . Czujesz powiew świeżego, wilgotnego wiatru, jest bardzo ciepło, na niebie nie ma żadnej chmury. Nagle usłyszałeś dziwny dźwięk, widzisz jak dziwny kot z okularami goni jakąś mysz. Podbiegasz do niego i ratujesz mysz od śmierci. Po chwili na horyzoncie widać statek piracki, który płynie w waszą stronę, jesteś przerażony, nie wiesz co robić, panikujesz. Statek ten jest co raz bliżej Twojego, aż tu nagle zza Twoich pleców wylatuje helikopter i jakiś koleś wyciąga rakietnicę, którą ostrzeliwuje statek piracki ratując tym samym Ciebie.

Niewątpliwie taka historyjka zapada nam w pamięci i dzięki niej możemy zapamiętać daną listę słów. Z pewnością dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie zapamiętać masę słów. Ważne jest to, by robić regularne ćwiczenia właśnie związane z takimi historyjkami. Jest to bardzo ważne jeśli chcesz opanować tą metodę zapamiętywania do perfekcji. Ćwicz najlepiej codziennie i dodawaj z każdym dniem jakieś jedno słówko. Zobaczysz jak szybko systematyczne ćwiczenia przyniosą spektakularne efekty.

Zapamiętywanie zdań

Chcesz zapamiętywać lepiej jakieś zdania? – przeczytaj ten tekst do końca. Jeśli opanowałeś już technikę narracji, którą opisałem powyżej z pewnością opanujesz też szybkie zapamiętywanie zdań na długi okres czasu. Proces zapamiętywania zdań wygląda podobnie jak zapamiętywanie danych słówek. Tworzymy jakąś historyjkę powiązaną z elementami w danym zdaniu. Poniżej przedstawiam Ci przykład takiej historyjki + jak ją lepiej zapamiętać.

Przykładowe zdanie + jak je zapamiętać

Zdanie: Emil powiedział, że za dwa tygodnie robotnicy dostarczą materiał budowlany. Oto przykład historyjki: [Emil] pracuje na budowie z innymi robotnikami, po paru godzinach ciężkiej pracy zauważył, że zabrakło mu materiału na skończenie pracy. Zniecierpliwiony zapytał się robotników kiedy dostarczą mu materiał. Nagle na ich czole zauważył wielkie drukowane litery w kolorze zielonym. „Dwa tygodnie” – właśnie to przedstawiały litery na czołach robotników.

Mapy myśli - kolejna metoda na zapamiętywanie informacji

Mapy myśli to technika stworzona przez brytyjskiego psychologa Tony’ego Buzana. Dzięki mapie myśli będziesz w stanie przyswajać szybko nowe informacje, które chcesz zapamiętać. Żeby stworzyć mapę myśli musisz wykonać następujące czynności: 1. Przygotuj kartkę A4 i ustaw ją pionowo. 2. Na środku napisz dane słowo lub frazę która jest tematem mapy myśli. 3. Narysuj linię, które odchodzą od głównego tematu . Teraz pomyśl o różnych skutkach i przyczynach głównego tematu. 4. Rysuj kolejno różne rozgałęzienia. Poniżej znajdziesz przykład mapy myśli.

Jak lepiej zapamiętywać dzięki mapom myśli? - obejrzyj ten film

Jak zapamiętywać wyrazy z języka obcego?

Chcesz zapamiętywać wyrazy z języka obcego? Przeczytaj ten tekst do końca, a będziesz w stanie zapamiętać wiele słówek z obcego Ci języka. Wiele osób na świecie chcę nauczyć się jakiegoś języka w szybkim tempie. Jednak nie każdy potrafi przyswajać dane słówka i po prostu po chwili je zapomina. Przedstawię Ci technikę która pozwoli Ci szybko zapamiętywać wyrazy z języka obcego oraz dzięki niej słówka te szybko nie umkną Ci z pamięci

Całość polega na tym, że łączysz podobieństwo dwóch słów – te słówko, które chcesz poznać, oraz te które już znasz z Twojego języka ojczystego. Może to dziwnie zabrzmieć ale już mówię o co mi dokładnie chodzi. Pierwszą rzeczą jaką robisz to znalezienie jakiegoś słówka z języka obcego, powiedzmy, że to będzie wyraz „shop” ( z angielskiego –„sklep”) następnie szukasz podobne słówko w języku polskim, które brzmi podobnie do słówka „shop”. Podobnie brzmi wyraz „szop”. Następnie tworzysz jakąś krótką historyjkę pomiędzy tymi wyrazami (pomiędzy szopem i sklepem)

W związku z tym możesz wyobrazić sobie szopa wyjadającego w sklepie chipsy. Kiedy regularnie będziesz to ćwiczyć na różnych wyrazach nabierze dużej wprawy, dzięki czemu będziesz jeszcze szybciej wymyślał historyjki i w związku z tym zapamiętasz jeszcze więcej wyrazów z języka obcego. Teraz ćwiczenie, otwórz język wyrazów obcych i postaraj się zapamiętać 10 losowych słówek. Możesz oczywiście robić to systematycznie i na czas. Mierz czas za każdym razem. Zobaczysz, że czas będzie coraz to krótszy.

Jak lepiej zapamiętywać? - ćwiczenie Tablica Schultego 5x5

Dzięki tablicy schultego znacząco poprawisz swoją koncentrację na danej rzeczy, poszerzysz swoje pole widzenia, będziesz przykuwał większą uwagę, oraz poprawisz swój umysł pod kątem zapamiętywania. Poniższa tablica zawiera 5 kolumn oraz 5 wierszy. W tablicy znajdują się losowo ustawione liczby od 1 do 25. Jako zadanie (ćwiczenie) musisz jak najszybciej odczytać z tablicy liczby w kolejności od najmniejszej do największejPamiętaj o tym by nie robić tego w taki sposób, że szukasz po wszystkich polach danej liczby. 

Skup się na środku tablicy i w ten sposób szukaj kolejno liczb. Nie wypowiadaj także na głos szukanych liczb. Po pewnym czasie treningu bez problemu będziesz w stanie patrząc się na środek odnaleźć wszystkie liczby. Oczywiście możesz włączyć stoper i zobaczyć jak szybko uda Ci się znaleźć wszystkie liczby. Mi udało się to dopracować po jakiś kilkunastu minutach. W ten sposób osiągnąłem wynik około 15 sekund na odnalezienie wszystkich liczb. Niewątpliwie Tobie też się to uda. W związku z tym ćwicz ile możesz, a Twoja pamięć i koncentracja będzie niewątpliwie jeszcze lepsza 🙂

tablica schultego pomoze Ci w lepszym zapamiętywaniu informacji

Kolejne ćwiczenie związane z lepszą pamięcią

Następnym ćwiczeniem będzie „trening z zapałkami”. Ćwiczenie te wykonują między innymi piloci, agenci specjalni oraz żołnierze od kilkunastu lat. Zdjęcie przedstawione poniżej to rozrzucono losowo zapałki. Ćwiczenie (zadanie) polega na tym abyś jak zapamiętał położenie tych zapałek. Daj sobie na to maksymalnie 10 sekund lub mniej, chyba, że potrzebujesz więcej czasu. Po upływie tego czasu spróbuj umieścić w taki sposób zapałki jak je sobie zapamiętałeś.

Udało Ci się? – Brawo 🙂 Kiedy już do perfekcji opanujesz tą technikę to bez problemu będziesz mógł wyobrażać sobie jakieś rzeczy w swoim umyślę. Będziesz w stanie zapamiętywać na przykład jakiś rysunek czy mapę. Oczywiście ćwiczenie te możesz wykonywać ze swoimi zapałkami. Wystarczy, że weźmiesz zapałki rozrzucisz je, zapamiętasz ich położenie a następnie z innych zapałek skonstruujesz tą samą pozycję co wcześniej sobie zapamiętałeś. Dlatego z pewnością warto nosić przy sobie zapałki, w razie wolnej chwili możesz właśnie ćwiczyć. Jeśli będziesz ćwiczył systematycznie to na pewno będą efekty.

jak poprawić pamięć - kolejne ćwiczenie

Jak coś sobie przypomnieć?

Zdarzyło Ci się kiedyś zapomnieć gdzie zostawiłeś/aś daną rzecz? Może nie mogłeś/aś znaleźć swojego telefony czy jakiegoś innego cennego dla Ciebie przedmiotu? Niewątpliwie wielu ludzi tak ma, nie wiedzą gdzie co zostawili i kiedy się to stało. Jeżeli zgubiłeś jakąś rzecz i nie możesz sobie przypomnieć gdzie ona jest to zapoznaj się z poniższymi technikami, które pomogą Ci w przypomnieniu sobie gdzie ta dana rzecz może się znajdować.

Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to znalezienie jakiegoś spokojnego i cichego miejsca. Po tym jak znajdziemy takie miejsce należy usiąść, zrelaksować się oraz zamknąć oczy. Rzecz w tym, żebyś przypomniał sobie jak najwięcej szczegółów. Musisz przypomnieć sobie kiedy ostatni raz miałeś w ręku szukany przedmiot, z kim rozmawiałeś?, O czym rozmawialiście?, W jakich okolicznościach zgubiłeś ten przedmiot? Co wtedy robiłeś? Co robiłeś z tym przedmiotem? Jakie emocje Ci towarzyszyły?

Po zadaniu sobie tych pytań poszukaj danego przedmiotu w miejscach w których posługiwałeś się daną rzeczą. Sprawdź też inne pomieszczenia do których poszedłeś później. Musisz przypomnieć sobie dokładny przebieg tamtejszych zdarzeń. W ten sposób szybciej znajdziesz szukany przez Ciebie przedmiot, niż gdy będziesz przewracał dom do góry nogami. Dzięki temu o wiele szybciej znajdziesz szukaną rzecz. Zawsze, gdy szukasz jakiegoś przedmiotu postępuj zgodnie z opisanymi tutaj zasadami.

Zobacz też: Jak pozycjonować filmy na YouTubie?
Kliknij tutaj

Scroll to Top