Jak dodać newsletter na WordPress?
Chcesz dodać newsletter na swoją stronę WordPress? – Przejrzyj tą stronę do końca
Dlaczego warto mieć newsletter?
Spis treści
ToggleNewsletter jest obecnie jednym z najlepszych źródeł pozyskiwania emaili. To dzięki niemu tworzymy listę mailingową, która może niewątpliwie przynieść nam sporą ilość nowych klientów. Oczywiście możesz także wysyłać maile, które będą dotyczyły np. nowego wpisu na blogu czy organizowanego webinaru. Nie powinieneś wysyłać maili związanych tylko z sprzedażą, ponieważ w ten sposób będziesz zbyt nachalny i dana osoba nie będzie chciała już od Ciebie kupować, bo uzna Twoje wiadomości po prostu za zwykły spam. W związku z tym musisz na to uważać.
Newsletter to potężne narzędzie do pozyskiwania maili potrzebnych do kampanii marketingowych. Dodanie newslettera na stronę to pozyskanie maili, czyli także potencjalnych klientów. W ciągu ostatnich 10 lat okazało się, że kampania mailingowa to jedna z najlepszych i najbardziej opłacalnych metody pozyskiwania klientów. Konwersja takich maili jest o wiele lepsza niż konwersja poprzez reklamę w social mediach. Dlatego właśnie powinniśmy mieć newsletter na swojej witrynie opartej o WordPress. Pamiętaj także by wysyłać dopracowane maile i takie, które będą zachęcały klienta do kupna, więcej o tym tutaj: Jak napisać skuteczną ofertę sprzedażową.
Jak dodać newsletter do swojej strony WordPress?
Pragniesz dodać newsletter na WordPress? Obejrzyj te poniższe punkty przedstawiające krok po kroku jak dodać newsletter na Twoją witrynę opartą o WordPress. Jest to całkowicie szybki i bezpłatny sposób, dzięki któremu stworzysz swój newsletter i wstawisz go na stronę. Po przekroczeniu tysiąca zapisanych osób będziesz musiał wykupić pakiet na tej stronie, aby móc dalej korzystać z newslettera. Jest to bardzo tanie i na pewno Ci się to zwróci, jeśli będziesz wysyłał na maila innym osobom Twój produkt. Poniżej przedstawiam następujące kroki do stworzenia i umieszczenia newslettera na swojej stronie.
1. Tworzymy konto na MailerLite, dzięki temu dodasz newsletter na WordPress
Aby zarejestrować swoje konto na MailerLite przechodzimy pod ten adres (kliknij tutaj). Następnie wpisujemy dane o które prosi nas mailerlite. Po wpisaniu tych danych odczekujemy chwilę. Po pewnym krótkim czasie zostaniemy przeniesieni na stronę „Dashboard” na której klikamy „Complete profile”. Po tym uzupełniamy nasze konto naszymi danymi lub danymi naszej firmy. Pamiętaj, aby czytać wszystko uważnie i wszystko uzupełnić. Po wypełnieniu informacjami o nas klikamy przycisk „Save”. Poniżej na zdjęciu przedstawiam wykonane czynności.
2. Tworzymy grupę subskrybentów
Po tym jak już się zarejestrowałeś i zweryfikowałeś swoją witrynę pora na stworzenie listy subskrybentów. W związku z tym przechodzimy do zakładki „Subscribers” widoczną w górnym pasku strony. Następnie przechodzimy do zakładki „Groups”, gdzie klikamy „Create groups”, aby dodać nową grupę. Po tym nazywamy naszą np. Newsletter na blogu. O co chodzi z tymi grupami? – Po zapisaniu się na newsletter ludzie będą trafiać do wyznaczonej przez Ciebie grupy.
3. Tworzymy nowy formularz newslettera
Jeśli dodałeś już grupę, co pokazałem powyżej nadszedł czas na stworzenie nowego formularza, bądź formularzy (zależy ilu będziesz używać). W związku z tym przechodzimy do zakładki „Forms”, widocznej na górze strony obok zakładki „Subscribers”. Zakładka o nazwie „Pop-ups” pozwala na tworzenie wyskakujących okienek formularzy. Natomiast „Promotions” umożliwia tworzenie formularzy promocyjnych. Jednak my skupimy się na tradycyjnym formularzu, który będziemy mogli umieścić na dowolnej stronie na naszym WordPressie.
Aby stworzyć klasyczny formularz przechodzimy do zakładki „Embedded forms” po czym naciskamy „Create embedded forms”. Zostaniemy przeniesieni do nowej strony w której musimy wpisać nazwę naszego nowo zakładanego formularza. Ja nazwę ją „formularz blogowy”. Po wpisaniu nazwy klikamy przycisk poniżej nazwy. Wybieramy grupę do której ma trafiać dana osoba po zapisaniu się nasz newsletter. W moim przypadku będzie to grupa, którą utworzyłem przed chwilą, czyli „Newsletter na blogu”.
Konfiguracja wyglądu newslettera
Następnym krokiem będzie skonfigurowanie naszego newslettera. Proces ten jest bardzo intuicyjny i nie będę tutaj się za bardzo rozpisywał, bo jestem pewien, że na pewno sobie z tym poradzisz. Dam Ci tylko parę wskazówek co i jak, oraz stworze przykładowy widok takiego newslettera na stronę blogową. Jeśli jednak będziesz mieć jakiekolwiek problemy z stworzeniem odpowiedniego wyglądu newslettera śmiało możesz do mnie napisać klikając tutaj. Odpiszę tak szybko jak to możliwe i postaram Ci się pomóc w rozwiązaniu Twojego problemu.
Dobrze więc, przejdźmy do konfiguracji wyglądu naszego newslettera. W pierwszym kroku przedstawię Ci ogólną zasadę konfiguracji wyglądu. Kiedy najedziesz na jakieś pole będziesz mógł je skonfigurować klikając ikonkę „ołówka” lub możesz też usunąć dane pole klikając ikonę „kosza”. Ja zmienię tekst głównego nagłówka na: „UWAGA! Specjalna Okazja Zapisz się, aby otrzymać darmowego e-booka, oraz wiele innych nowości oraz bonusów :)” Dodam również napis w polu do wpisania emaila oraz checkboxa, który dana osoba będzie musiała kliknąć, żeby wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych (przed tym musisz mieć gotową politykę prywatności na Twojej witrynie). No i oczywiście przycisk, dzięki któremu dana osoba będzie mogła się zapisać na newsletter. Całość będzie wyglądała tak jak na przedostatnim w tym punkcie zdjęciu poniżej.
Kolejne etapy konfiguracji - jak dodać newsletter na WordPress
Najpierw nacisnąłem na górny nagłówek w newsletterze, po czym zmieniłem jego tekst w sekcji po prawej stronie. Poniższy tekst także zmieniłem wpisując jego zawartość w sekcji „TEXT”. W tym polu możesz wpisać dowolny tekst oraz możesz go pogrubić, podkreślić, napisać go kursywą, stworzyć listę, podlinkować dany tekst czy zmienić jego kolor. A wszystko to możliwe dzięki dodatkowym edytorom poniżej napisu „TEXT”. Ja osobiście pogrubiłem tylko napis „darmowego e-booka”. To Ty decydujesz jak ma wyglądać Twój newsletter 🙂
Po naciśnięciu przycisku „Save” w wcześniejszej konfiguracji ukaże się nam takie okienko. Tutaj możemy dostosować wygląd nagłówków, tekstu ich wyrównanie czcionkę i inne rzeczy. Ja tylko zmieniłem kolor przycisku na niebieski (znajdziesz tą opcje przy napisie „Call to action” klikając na „Button”). Wyrównałem też tekst do środka naciskając na „Heading 1” i wybierając w sekcji „Alignment” wyśrodkowanie. To samo zrobiłem z tekstem.
Następnie zmieniłem nazwy pól takich jak pole do wpisania adresu email oraz pole przycisku. Zmieniłem ich nazwy na takie, które się mi podobają. Po tym wszystkim dodałem checkbox, który informuje o przetwarzaniu danych i polityce prywatności. Aby go dodać przechodzimy do zakładki „Settings” zaraz obok sekcji „Design”. Następnie wybieramy tam opcje „Confirmation checkbox„. Checkbox został dodany do naszego newslettera. Aby go edytować wystarczy, że na niego naciśniemy.
Po skonfigurowaniu wyglądu naszego newslettera, przyszedł czas na konfiguracje wiadomości, która będzie pokazana użytkownikowi po zapisaniu się na newsletter. Aby zmienić tą wiadomość przechodzimy do zakładki „Success message”. Tam zmieniamy wiadomość na taką jaką chcemy. Ja zmieniłem na „Dzięki, zobacz swojego maila :)” Po wszystkim naciskamy przycisk „Next” widoczny w prawym górnym rogu.
4. Dodaj wtyczkę "MailerLite" na swojego WordPressa
Jeśli dopracowałeś i stworzyłeś już swój newsletter przyszła pora na dodanie wtyczki „MailerLite” na Twoją witrynę opartą o WordPress. W związku z tym przechodzimy do kokpitu naszej strony i naciskamy kolejno wtyczki/dodaj nową wtyczkę. Następnie wyszukujesz wtyczkę o nazwie „MailerLite”. Instalujesz pierwszą z lewej strony wyczkę i ją aktywujesz.
Po aktywowaniu tej wtyczki będziemy musieli połączyć ją z naszym kontem na stronie „MailerLite”. W związku z tym przechodzimy do naszego kokpitu wordpressa naciskamy na MailerLite i na zakładkę Settings. Po tym przechodzimy na stronę MailerLite i w prawym górnym rogu wybieramy zakładkę „Integrations”. Wciskamy przycisk „Use” w polu Developer API i kopiujemy nasz kod, który następnie wklejamy do naszej wtyczki na wordpressie.
5. Jak dodać newsletter na stronę wordpress - 3 sposoby
Ostatnim etapem będzie dodanie naszego newslettera na naszą stronę na WordPressie. Jest to bardzo proste, przedstawię Ci 3 sposoby jak możesz tego dokonać. Z racji tego, że proces ten jest bardzo trudny do przedstawienia na zdjęciach to poniżej zamieszczam film ilustrujący jak możesz to zrobić. W filmie jest też przedstawiony proces tworzenia szablonu newslettera, który na pewno Ci się przyda.