Jak pozycjonować filmy na YouTube?

jak pozycjonować filmy na youtube

Chcesz wiedzieć jak pozycjonować filmy na YouTube? Zapoznaj się z tymi 7 niesamowitymi poradami.

Jak wiemy YouTube to jedna z niewątpliwie najpopularniejszy platform w Social Mediach. Widzowie na YouTubie oglądają codziennie ponad miliard godzin filmów oraz generują miliardy wyświetleń. W ciągiu miesiąca jest zalogowanych ponad 2 miliardy użytkowników. W Polsce YouTube ogląda kilka milionów osób. 

Na prawdę te liczby mogą nas bardzo zszokować. W związku z tym serwis ten jest przepotężnym narzędziem reklamowym dobrym dla przedsiębiorców, twórców itd. Zatem jak pozycjonować filmy na youtubie? Co muszę zrobić by mój film był w czołówce wyszukiwarki YouTube i aby był on popularny? Na te pytania odpowiem Ci teraz. Przedstawię 7 niesamowitych porad, które pomogą Ci wypozycjonować Twoje filmy

1. Zastosuj odpowiednie tagi, aby wypozycjonować swój film na Youtube

Odpowiedni dobór tagów to podstawa do pozycjonowania Twojego filmu. Jak pozycjonować film na YouTube za pomocą tagów? – To bardzo proste, musisz znaleźć i dobrać odpowiednie tagi do tematyki Twojego filmu, który tworzysz czy może już stworzyłeś/aś. Pamiętaj o tym, by tagi były spójne z Twoim filmem. Na tyle ile potrafisz musisz sam wymyślić tagi do Twojego filmu. Oczywiście jest wiele narzędzi które pomogą Ci w doborze słów kluczowych.

Keywordtool to jedna z tych lepszych stron dzięki której możesz znaleźć tagi do swojego filmu. Wystarczy, że wpiszesz daną frazę/słowo, które Cię interesuje i jest zgodne z tematyką stworzonego przez Ciebie filmu. Następnie po wyszukaniu zobaczysz masę przydatnych i podobnych tagów do tego słowa, możesz je zastosować w swoim filmie.

jak pozycjonować filmy na youtubie - dobór odpowiednich tagów

Kolejnym przydatnym narzędziem do tagów jest rozszerzenie do przeglądarki chrome o nazwie „Tubebuddy”. (Kliknij tutaj, aby zobaczyć te rozszerzenie) Dzięki temu możesz tworzyć własną listę tagów, zapisywać ją i wykorzystywać w innych podobnych filmach na Twoim kanale. W związku z tym możesz także kopiować tagi z innych popularnych filmów. Jeśli jednak już to robisz to pamiętaj o tym, by nie umieszczać dokładnie takich samych tagów w swoich filmach. YouTube uzna to za duplikat i nie będzie promował Twojego filmu. Także jeśli kopiujesz tagi od innych to pozmieniaj niektóre tagi, żeby nie były takie same.

2. Chcesz wiedzieć jak wypozycjonować film na YouTube? - Wstaw słowo kluczowe w tytule filmu,

Kiedy szukamy czegoś na YouTubie to po wyszukaniu zwracamy uwagę niewątpliwie na tytuł danego filmu oraz na jego miniaturkę. Właśnie te dwie rzeczy przyciągają na samym początku największą uwagę. Musisz tworzyć takie tytuły, które są zgodne z treścią filmu, a jednocześnie będą atrakcyjne i dobrze klikalne. W związku z tym postaraj się tworzyć właśnie takie tytułu.

Pamiętaj o tym, że ludzie kochają liczby, czy procenty. Możesz tego używać w swoich tytułach, dzięki temu ludzi to zainteresuje i w końcu zobaczą Twój film. Przykład takiego tytułu: „Zobacz jak w mniej niż 30 sekund zainstalować XYZ”. Oczywiście musisz pamiętać również o tym by Twój tytuł był atrakcyjny w oczach odbiorcy i przede wszystkim znalazło się w nim słowo kluczowe na które chcesz pozycjonować swój film na swoim kanale na YouTube.

3. Stwórz doby opis w swoim filmie,
aby pozycjonować film na YouTube

Opis Twojego filmu na serwisie YouTube powinien zajmować co najmniej 400 znaków. Jest to zalecana liczba, polecana przez YouTube. Jak pozycjonować filmy na Youtube, dzięki opisowi? – Pamiętaj by zawrzeć w nim słowa kluczowe Twojego filmu. Umieść w nim wszystkie słowa z tytułu stworzonego przez Ciebie video. Nie zapominaj zawrzeć tam informacje o tym co przedstawia dany film. Dobrą praktyką jest zostawianie w opisie linków do swoich innych social mediów, kto wie może ktoś odwiedzi na przykład Twojego bloga, czy fanpage na facebooku dzięki zawartym linkom w opisie.

Oczywiście YouTube umożliwia wstawianie automatycznie opisu filmu do nowo wstawionego przez Ciebie filmu. Wystarczy, że naciśniesz na swój avatar w prawym górnym rogu, następnie klikniesz zakładkę o nazwie „YouTube Studio”. Następnie nastąpi przekierowanie do YT Studio, gdy załaduje się strona, przejdź do zakładki „Ustawienia” w lewym dolnym rogu, później w „Domyślne ustawienia przesyłania”

Jak ustawić domyślne ustawienia przesyłana w 3 prostych krokach

pozycjonowanie filmów na YouTube - domyślne ustawienia przeysłania

Możesz tam skonfigurować domyślny tytuł oraz opis. Oczywiście tytułu raczej domyślnie się nie ustawia. W związku z tym możemy w ustawić domyślny opis, możesz zawrzeć informacje, oraz linki do swoich social mediów itd., oraz istotne informacje, które powinny się znaleźć w każdym filmie, o ile posiadasz i chcesz zamieścić tam takie informacje.

4. Aby pozycjonować film na YouTube
Twórz ładne i klikalne miniaturki

Jak już wcześniej wspomniałem w 2 punkcie tego zestawienia tytuł i miniaturka to pierwsze rzeczy, które zobaczą osoby wyszukujące dany film. Jednak miniaturka jeszcze bardziej rzuca się w oczy niż tytuł. W związku z tym powinniśmy dbać o to by była ona jak najbardziej klikalna. Dzięki temu Twoje video zdobędzie więcej wyświetleń, czyli będzie bardziej popularne i wyświetli się wyżej w wynikach wyszukiwania danej frazy.

YouTube pozwala na wybranie automatycznego obrazu do Twojego filmu, jednak nie jest to zalecana opcja. O wiele bardziej opłaca się tworzyć samemu miniaturka do każdego zrobionego przez nas filmu. Około 90% najlepszych filmów ma właśnie niestandardową miniaturkę. Miniaturkę przesyłamy w jak najlepszej jakości i rozdzielczości 1920×1080(jest to zalecana rozdzielczość miniaturki). Pamiętaj również o tym, że plik minaturki powinien mieć mniej niż 2MB. Zalecane formaty to .jpg, .png, .bimp. 

Przykład dobrej miniaturki na YouTubie, dzięki której się wypozycjonujemy

dobra miniaturka na youtubie dzięki której jeszcze bardziej się wybijemy

Tworzyć miniaturki możesz w wielu programach np. Adobe Photoshop. Jednak nie każdy zna te bardziej zaawansowane programy, a do prostej miniaturki nie trzeba używać takich programów. Zamiast tego możesz użyć niewątpliwie jednego z najlepszych edytorów obrazków online jakim jest „Canva”, (kliknij tutaj, aby zobaczyć)

korzystaj z tego, aby wiedzieć jak pozycjonować filmy na YouTube

Co ciekawe dodana jeśli dodałeś do swojej przeglądarki wtyczkę „Tubebuddy” to możesz stworzyć dzięki niej własną niestandardową miniaturkę. Wystarczy, że po przesłaniu filmu, klikniesz na „Create Thumbnail” i stworzysz swoją miniaturkę. Jest to bardzo prosty proces i myślę, że każdy sobie z tym poradzi 🙂

5. Jak pozycjonować filmy na YouTube -
dodaj napisy, karty, rozdziały do swojego filmu

Niewątpliwie jest to dobra praktyka dodając karty informacyjnenapisy, rozdziały do Twojego filmu. Nie wiesz co to dokładnie jest? Mianowicie karty informacyjne to te informacje, które mogą się wyświetlić w dowolnym momencie filmu, w którym sobie zażyczysz. W kartach informacji, możemy na przykład dodać inny film na naszym kanale. Dzięki temu zdobędziemy jeszcze więcej wyświetleń na innych filmach, oraz może zyskamy potencjalnych klientów.

Film przedstawiający jak dodać kartę informacji

Inaczej mają się rozdziały. Czym one w ogóle są? Są to sekcje podzielone w filmie np. na wstęp itd. W rozdziałach możesz napisać wszystko co chcesz. Wystarczy, że w opisie napiszesz: 0:00 – 0:35 – Wstęp 0:35 – 1:34 jak zainstalować XYZ itd(Kliknij tutaj, aby zobaczyć szczegółowy poradnik) Oczywiście w te przedziały czasowe wpisz to co właśnie robisz na filmie. Jest to bardzo fajna opcja, została ona dodana stosunkowo niedawno przez YouTube, dzięki niej nasz film staje się jeszcze bardziej atrakcyjny w oczach odbiorców.

6. Chcesz pozycjonować filmy na YouTube?-
Dodaj kategorię do Twojego filmu

Jak pozycjonować filmy na YouTube dzięki kategorii? – Kiedy prześlesz już film na swój kanał YouTube, pamiętaj o tym by przypisać mu odpowiednią kategorię. Możesz to zrobić przechodząc do zakładki „Ustawienia zaawansowane”, po czym wybierasz daną kategorię, która jest spójna z Twoim nowo przesłanym filmem. Jest to dobra praktyka, ponieważ w ten sposób docierasz do odpowiedniej grupy odbiorców, którym może spodobać się Twój film.

Jak ustawić domyślną kategorię?

Oczywiście jeśli nie chcesz ustawiać kategorii dla każdego filmu, który przesyłasz możesz ustawić domyślną kategorię dla Twojego kanału. Działa to tak, że jeśli prześlesz film na YouTube, to Twój film dostaję tą kategorię, którą ustawiłeś jako domyślną. Jest to dobra praktyka tylko wtedy kiedy Twoje filmy mają zawsze tą samą kategorię. Zatem jak włączyć domyślną kategorię? Nic prostszego, wystarczy, że wejdziesz w YouTube studio, następnie w domyślne ustawienia przesyłania (pokazałem jak to zrobić w punkcie 3) i ustawisz kategorią dla nowo przesłanych filmów.

7. Aby pozycjonować filmy na YouTube
Twórz wartościowe treści

Z pewnością każdy lubi fajne, atrakcyjne i przede wszystkim wartościowe treści. W związku z tym musisz tworzyć filmy, które zachwycą inne osoby, oraz takie które rozwiążą dany problem. Dzięki wartościowym treściom możesz pozyskać więcej wyświetleń, ponieważ dzięki większemu czasu oglądania filmu, YouTube wypromuje taki film i będzie on jeszcze popularniejszy. W wynikach wyszukiwania też oczywiście powinien być w czołówce.

pozycjonuj filmy przez wartościowe treści

Pamiętaj o tym, by skupić się na przekazywanej treści. Podchodź do tego profesjonalnie i z jak największą dokładnością. Mów prosto, zwięźle i na temat. Pamiętaj, by Twój film był odpowiednio zmontowany. Możesz także zrobić/zainwestować w intro na swój kanał oraz w wstawki. Montaż to nieodłączny element, który z pewnością staje się atrakcyjnym wizualnie elementem w Twoim filmie. Borykasz się z problemem braku montażu czy intra? Zerknij tutaj, to rozwiąże Twój problem (kliknij tutaj)

Zobacz też: 13 najlepszych porad, aby wybić się na TikToku
Kliknij tutaj

Scroll to Top