Jak nie odkładać rzeczy na później

Pragniesz nie odkładać rzeczy na później? – Przejrzyj tą stronę do końca

Wielu ludzi ma pokusą to odkładania rzeczy na później. Skoro tu trafiłeś też musisz ową pokusą posiadać.  Wiele osób po prostu ulega tej pokusie, bo nie wie i nie zna odpowiednich technik, które pomogą jej zaprzestać. W związku z tym przygotowałem dla Ciebie 7 przydatnych porad + dodatek. Na pewno te rzeczy pomogą Ci zaprzestać odkładanie rzeczy na później. 

 

Aby nie odkładać rzeczy na później podziel swoją pracę na zadania, które są łatwo mierzalne. Zadanie, które robisz nie powinny być zbytnio skomplikowane. Możesz zrobić tak, że podzielisz jedno większe zadanie na trzy czy cztery mniejsze. Kiedy ukończysz dane zadanie, pamiętaj o tym, by dostarczało Ci to przyjemność. Niewątpliwie powinieneś też nagradzać się za wykonanie danego zadanie. Pomyśl, że jesteś tego wart.

 

2. Zajmuj się jedną rzeczą na raz

Powinieneś zajmować się tylko jednym zadaniem na raz. Kiedy zajmujesz się tylko jednym zadaniem, Twój mózg skupia się na nim całkowicie, przez co osiągniesz niewątpliwie o wiele większe rezultaty, niż gdybyś zajmował się kilkoma zadaniami na raz. Nawet jeśli tak robisz, to może okazać się, że wykonywanie wielu zadań na raz może przyswoić Ci wiele problemów związanych z tymi zadaniami – po prostu możesz je zaniedbywać. W związku z tym pamiętaj o wykonywaniu jednego zadania na raz.

3. Chcesz nie odkładać rzeczy na później? - Ogranicz napływ rzeczy zewnętrznych

ogranicz bodźce zewnętrzne

Ogranicz napływ różnych zewnętrznych bodźców. Przy wykonywaniu jakiegokolwiek zadania pamiętaj o tym, by wyłączyć telefon, telewizor itd. Pamiętaj o tym, by pracować w ciszy. Badania okazały, że gdy słyszymy ludzki głos to nasza efektywność spada. Możesz też włączyć swoją ulubioną muzykę, czy po prostu muzykę relaksującą. Wielu osobom to pomaga, chodź niektórym utrudnia zadania. To już Twój wybór. Zbadaj sam swoją efektywność.

4. Zadbaj o czystość w pokoju

Aby pracować efektywnie i nie odkładać rzeczy na później powinieneś zadbać o czystość w Twoim pokoju. Pamiętaj o tym, by Twój pokój był czysty. W ten sposób na pewno będzie Ci się lepiej pracowało. Nie zapominaj też o innych rzeczach. Między innymi powinieneś mieć posprzątane Twoje stanowisko pracy. O wiele lepiej pracuje się, gdy Twoje biurko jest posprzątane. Dlatego zadbaj o czystość i komfort swojej pracy.

5. Pozwól sobie na odpowiedni wypoczynek

Musisz pamiętać o tym, by wyznaczać sobie czas zarówno na pracę i wypoczynek. Poświęcaj się w pełni swojej pracy. Powinieneś nie mieszać pracy z wypoczynkiem. Gdy wyznaczysz sobie już przerwę na wypoczynek, z pewnością musisz pamiętać o tym, by nie była ona surfowaniem po internecie czy sprawdzaniem skrzynki pocztowej. 

6. Zastosuj się do tego schematu, by nie odkładać rzeczy na później

Jeśli trudno Ci się jest zorganizować to wypróbuj następujący schemat. Pracuj nieustannie przez 30 minut. Jeśli przez ten czas nie będziesz mógł się dostatecznie skupić to zrób sobie przerwę na 15 minut. Możesz zająć się też czymś innym przez ten czas. Po upływie tego czasu powróć do wcześniej wykonywanego zadania. Teraz powinno Cię wciągnąć i powinieneś być bardziej produktywny.

7. Nagradzaj się za wykonaną pracę

nagradzaj się, aby nie odkładać rzeczy na później

Kiedy osiągniesz zamierzony cel nagradzaj się za to. Powinieneś uczcić każdy produktywny tydzień lub dzień. Możesz np. pójść do restauracji, kupić sobie jakąś nową rzecz. Przez to, że będziesz się nagradzał, odczujesz pozytywne emocje, te zaś będą powodować osiągnięcie zamierzonego przez Ciebie celu. W związku z tym nagradzaj się za Twoje osiągniecia.

Stan przepływu pomoże Ci się skoncentrować

Stan przepływu jest to stan w którym osoby są całkowicie pochłonięte swoją pracą czy wykonywanym przez nich celem. Dzięki takiemu stanowi będziesz mógł być bardziej efektywny, bardziej skupiony, doskonale będziesz znał cel Twojego zadania i będziesz odczuwał z niego przyjemność w związku z tym poprawisz swoją koncentrację i nie będziesz odkładał rzeczy na później.

Jak osiągnąć taki stan, który pomoże Ci nie odkładać rzeczy na później?

Musisz wyznaczyć sobie cel Twojego zadania. Powinieneś całkowicie skupić się na wykonywanym zadaniu, w jak największym stopniu. Jeśli Twoje zadanie wydaję się nudne to spróbuj je nieco utrudnić. Jeśli jest odwrotnie to staraj się je rozwiązać w takim stopniu jakim to jest możliwe. Jeśli to opanujesz to, nie będziesz chciał odkładać danego zadania na później i będziesz robił go z przyjemnością.

Zobacz też: Techniki pamięciowe
Kliknij tutaj

Podobne wpisy