Co to jest NLP + jego techniki

co to jest nlp + jego techniki

Chcesz wiedzieć co to jest NLP i poznać jego techniki? – Przeczytaj tą stronę do końca

Wielu ludzi w swoim życiu spotkało się z określeniem NLP. Jednak nie każdy wie co ono oznacza i jakie są jego techniki. Powiem wprost, że temat NLP jest bardzo ważny i powinien towarzyszyć każdemu, kto chce poprawić jakość swojego życia i osiągnąć sukces. W związku z tym przygotowałem dla was materiał dotyczący właśnie tego pojęcia. Wszystko opisuje poniżej

 

NLP czyli programowanie neurolingwistyczne jest to najprościej mówiąc zbiór zasad i technik, które pomogą nam lepiej się komunikować, jak osiągać doskonałość i poprawić jakość swojego życia i postrzegania ludzi. Samo te pojęcie zostało zapoczątkowane przez Richarda Bandlera. Co sprawia, że ludzie pomimo tej samej edukacji i tych samych wyników odnoszą większy sukces od innych? 

To w dużej części jest NLP, dzięki któremu możemy osiągnąć sukces, jeżeli poznamy jego techniki. Niewątpliwie zastanawia nas skąd wzięły się słowa neuro, lingwistyczne i programowanie. Po krótce postaram Ci się to wytłumaczyć: neuro czyli to czego doświadczamy interpretowane jest przez nasz układ nerwowy i zmysły, lingwistyczne czyli odnoszące się do języka i programowanie czyli komunikacja odbierana jest na podstawie pewnych schematów, które możemy nazwać programowaniem.

Co możesz zyskać dzięki NLP?

Dzięki NLP możesz nauczyć się wiele rzeczy z wielu dziedzin. Z pewnością poprawisz swoją dotychczasową koncentrację. Pomoże Ci się doskonalić i osiągać sukcesy. Będziesz bardziej skupiony. Pomoże Ci to także z lepszym kontaktem z innymi osobami. 

Dzięki ćwiczeniom i technikom NLP opanujesz swoje nerwy i będziesz w stanie wyjść z kryzysowej sytuacji. Oprócz tych wyżej wymienionych rzeczy NLP pomoże Ci w wielu innych rzeczach. Ma również szerokie zastosowanie w wielu innych dziedzinach m. in. w sprzedaży, zarządzaniu, wychowaniu, rodzinie itd.

Techniki NLP

techniki NLP i przydatne ksiązki

Do tej pory powstała masa technik NLP. Istnieją ćwiczenia, które są z tym związane. W dzisiejszych czasach przeprowadza się terapię, która jest stosunkowo krótka i pomoże Ci w Twoich problemach z postrzeganiem świata i przyniesie Ci techniki, ćwiczenia, które będą zgodne z zaleceniami terapeuty. 

Jak już wcześniej wspomniałem jest masa technik NLP. Jeśli chcesz je poznać zachęcam Cię do przeczytania książek właśnie na ten temat. Przykładowo w książce „Biblia NLP” opisywane są praktycznie same metody, także zachęcam do jej przeczytania. Oczywiście istnieje wiele innych ciekawych książek na ten temat. Ja w tym materiale przedstawię Ci 2 takie techniki.

 

Kalibracja - czyli obserwacja

Kalibracja to jedna z wielu technik NLP. Krótko mówiąc jest to dostosowywanie się do odbiorcy przez obserwację jego zachowania, gestów itd. Mam dla Ciebie ćwiczenie. Spróbuj dostrzec zachowanie, wyraz twarzy, emocje niezadowolenia jakiejś osoby. Później przyjrzyj się jej kiedy będzie szczęśliwa. 

Widzisz różnicę? Po co nam to w ogóle jest? Na przykład, gdy będziesz z kimś rozmawiał i będziesz w stanie rozpoznać jej stan unikniesz przejścia na „złe tory”. Gdy dostrzeżesz w kimś niezadowolenie będziesz w stanie zmienić temat rozmowy na bardziej przyjemniejszy.

 

Raport - kolejna technika

technika raportu w NLP

Jak wiemy osoby do siebie podobne lepiej się rozumieją i komunikują. Na pewno zdarzyła Ci się taka sytuacja w której poznałeś jakąś osobę, które miała podobne zainteresowania co ty. Pewnie od razu ją polubiłeś prawda? 

To nie tyczy się tylko. Możesz nie wiedzieć, ale tylko w 7% liczą się słowa przez nas wypowiadane. Reszta brzmienie głosu, postawa, mimika i gesty. Jak już możesz się domyślać raport polega na naśladowaniu odbiorcy i dostosowywaniu się do niego. 

Dlatego możesz naśladować zachowania Twojego rozmówcy. Oczywiście musisz to robić w taki sposób, aby Twój odbiorca nie czuł się papugowany. 

Na przykład, gdy Twój przyjaciel założy jedną nogę na drugą to zrób to samo, ale dopiero po jakimś czasie. To samo tyczy się innego zachowania, które możesz dostrzec z osobą z którą rozmawiasz. Pamiętaj, aby nie dać się zdemaskować. Gdy ktoś się skapnie, że go papugujesz to zerwie to raport! Pamiętaj o tym i oddziaływuj na podświadomość odbiory, a nie jego świadomość.

Podsumowanie

Podsumowując NLP ma wiele zastosowań w bardzo wielu dziedzinach. Nie tylko potrafi polepszyć Twoją koncentrację, ale także nauczysz się jak nawiązywać kontakty, jak poprawić swoją jakość życia i jak odnieść sukces dzięki technikom i ćwiczeniom z zakresu NLP.

 Jeśli chcesz być szczęśliwy i odnosić sukcesy musisz znać NLP i jego zastosowanie w życiu codziennym. Przyda Ci się ono w praktycznie każdej dziedzinie Twojego życia. W związku z tym nie zapominaj o nim i poszerzaj swoją wiedzę z tego zakresu, bo na pewno owa wiedza Ci się przyda. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie tego tematu możesz śmiało do mnie napisać, a ja postaram Ci się pomóc (kliknij tutaj)

Zobacz też: Techniki pamięciowe
Kliknij tutaj

Scroll to Top