jak przyśpieszyć stronę na wordpress w kilka minut

Jak przyśpieszyć stronę na WordPress

jak przyśpieszyć stronę na wordpress w kilka minut

Chcesz przyśpieszyć stronę na WordPress w zaledwie kilka minut? – Przejrzyj tą stronę do końca

Wiele osób nie potrafi przyśpieszyć swojej strony internetowej opartej na WordPressie. Po prostu nie wiedzą jak to zrobić. Nie orientują się jakie wtyczki będą dobre i czy uda im się dzięki nim przyśpieszyć stronę na wordpress. W związku z tym przygotowałem dla Ciebie kilka przydatnych wtyczek, dzięki którym przyśpieszysz swoją witrynę i będzie się o wiele krócej ładowała niż poprzednio co z pewnością wpłynie na Twoją korzyść. W artykule przedstawię kompresję wagi zdjęć, czyszczenie pamięci cache ze strony i inne metody. Pamiętaj, aby zapoznać się z każdym punktem. Poniżej przedstawiam kolejne kroki do przyśpieszenia strony na wordpress.

Pierwszym krokiem jakim się zajmiemy będzie to optymalizacja zdjęć, grafik na Twojej witrynie. Chodzi tutaj o to, że zmniejszymy wagę Twoich zdjęć. Powiedzmy, że wrzucasz grafikę, która ma 500kB(kilo bajtów), jest to duże zdjęcie. Na stronie waga zdjęć powinna wynosić maksymalnie 300kB. Dlatego ważne jest, by taką spójność zachować. W związku z tym przedstawię Ci wtyczkę, która pomoże Ci zmniejszyć wagę wrzucanych przez Ciebie zdjęć na stronę. Wtyczka to „Robin image optimizer” (kliknij tutaj, aby ją zobaczyć).

przyśpieszanie strony przez optymalizację zdjęć

Przechodzimy do instalacji wtyczki „Robin image optimizer”. Aby to zrobić w naszym kokpicie klikamy wtyczki/dodaj nową wtyczkę. Po tym wpisujemy nazwę naszej wtyczki. Gdy ją znajdziemy klikamy zainstaluj i czekamy chwilę. Po tym krótkim czasie naciskamy przycisk „włącz”, aby uruchomić naszą wtyczkę. Następnie klikamy „Ustawienia”. W ten sposób będziemy mogli skonfigurować naszą wtyczkę.

najlepsze ustawienia wtyczki do przyśpieszania strony na wordpress

Kolejnym krokiem będzie prawidłowe skonfigurowanie tej wtyczki. W związku z tym w „Compression mode” ustawiamy na Lossy lub High. Opcja pierwsza jest to zmniejszanie wagi zdjęć, dzięki któremu zdjęcia praktycznie w ogóle nie stracą na jakości. Natomiast druga opcja powoduje, to, że zdjęcia stracą trochę na jakości, ale za to będą mniej ważyćTo już Twój wybór jaką opcję wybierzesz. Jeśli chcesz mieć dobrą jakość zdjęć wybierz opcję Lossy. 

Jeśli nie zależy Ci aż tak bardzo na grafice wybierz opcję High. Po tym przechodzimy do konfiguracji maksymalnej wysokości i szerokości zdjęć. Ja ustawiłem to na 1920×1600. Tobie też polecam to zrobić. W polu „Optimize formats” zaznacz wszystko. To samo zrób w „Optimize thumbnail”. Po wszystkim klikamy przycisk „Save” w prawym górnym rogu, by zapisać ustawienia. Po tym klikamy „Bulk optimatization” i wciskamy przycisk „Optimize” i „Optimize now”. W tym momencie nasze zdjęcia będą same się kompresowały. Proces będzie trwał krócej lub dłużej w zależności ile masz zdjęć na Twojej stronie.

2. Instalacja i konfiguracja wtyczki optymalizacji CSS, JS + wtyczka do cachowania

Kolejną przydatną wtyczką, która przyśpieszy Twoją stronę na WordPress jest: Autoptimize. Dzięki tej wtyczce znacząca przyśpieszysz swoją witrynę. Pierwszym krokiem jest zainstalowanie tej wtyczki. W związku z tym przechodzimy do wtyczki/dodaj nową wtyczkę. Wpisujemy autoptimize i ją instalujemy i aktywujemy. Po tym przechodzimy do jej ustawień i ją konfigurujemy.

konfiguracja wtyczki do przyśpieszania strony

Nie będę omawiał dokładnie co oznacza każda opcja. Po prostu wrzucę moje ustawienia dla tej wtyczki. Bardzo mi pomogły w optymalizacji mojej witryny. Jeśli chcesz osiągnąć podobny efekt, to zaznacz to samo co ja mam zaznaczone. Pamiętaj by wszystko zapisywać. Przycisk ten dostępny jest na końcu każdej konfiguracji. Wtyczka ta w skrócie spowoduje, że obrazki będą ładował się szybciej, zostanie zoptymalizowany kod CSS, JS i wiele więcej. 

Po tym jak zainstalowaliśmy i skonfigurowaliśmy wtyczkę Autoptimize przyszła pora na zainstalowanie  wtyczki do cachowania danych o nazwie „Cache enabler„. Wtyczkę te wystarczy wyszukać, zainstalować i aktywować. Po aktywowaniu nie musimy już nic z nią robić. Alternatywą dla tej wtyczki jest „Wp fastest cache„. Wtyczka ta także nie wymaga wstępnej konfiguracji. Po prostu instalujesz i aktywujesz.

Jak sprawdzić wydajność strony

Do sprawdzania wydajności strony powstało wiele stron. Najpopularniejsze z nich to PageSpeed Insight lub  GTmetrix. Na obydwu tych stronach sprawdzisz wydajność swojej witryny. Wystarczy, że wpiszesz tam nazwę swojej domeny, a po chwili strona ta zeskanuje Twoją wpisaną witrynę. Dostaniesz podsumowanie Twojej witryny dla urządzeń mobilnych oraz dla komputerów. Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach większość korzysta ze smartfonów, dlatego wynik tu i tu powinien być dobry

Podsumowanie - jak przyśpieszyć stronę na wordpress

Przyśpieszanie strony na WordPress to bardzo ważny element. Dzięki temu Twoja strona będzie się szybciej ładowała, co zaoszczędzi Twój czas i czas innych klientów, czy fanów. Aby przyśpieszyć stronę na wordpress powinieneś zainstalować wtyczkę do optymalizacji zdjęć o nazwie „Robin image optimizer”. Po jej zainstalowaniu musisz ją skonfigurować. Cały ten proces przedstawiłem powyżej. 

Po optymalizacji na Twojej stronie należy zainstalować wtyczkę do cachowania i optymalizacji kodu CSS, JS itd. Do tego procesu posłużą nam wtyczki „Autoptimize”, „Cache enabler” czy alternatywnie „Wp fastest cache”. Konfiguracja tyczy się jedynie wtyczki Autoptimize. Pozostałe wtyczki można zainstalować i po prostu je aktywować. Reszta zrobi się sama. Dzięki temu możesz znacząco przyśpieszyć swoją witrynę internetową opartą o WordPress. Aby sprawdzić swój wynik wejdź na PageSpeed Insight lub na GTmetrix. Wpisz tam nazwę witryny i sprawdź jej wynik.

Zobacz też: Jak pozycjonować filmy na YouTubie?
Kliknij tutaj

Podobne wpisy