Jak sprawdzić czy ktoś kłamie? - sprawdzone metody
Pragniesz sprawdzić czy ktoś kłamie?W tym artykule przedstawię Ci 21 sprawdzonych technik wykrywania kłamstwa
W jaki sposób rozpoznać, że ktoś coś, jak to mówimy kręci? Że nie mówi nam całej prawdy? Że chce nas nabrać? Odczytywanie mowy ciała jest tematem trudnym, nie jest on prosty ale z drugiej strony każdy człowiek genetycznie ma wbudowane w swój mózg i pewne reakcje na bodźce, które mówią nam, że coś jest takie albo inne, mimo że ktoś robi to nieświadomie. Przykładem może być to, że jak na przykład ktoś zrobi groźną miną to odczujemy to jako atak na naszą stronę.
Jeżeli ktoś krzyczy, to pewnie odczujemy to jako pewną agresję, niezadowolenie z czegoś. Jest jeszcze wiele takich przykładów. Mózg człowieka składa się z 3 mózgów. Jeden to jest mózg gadzi, w którym nie dysponujemy wolną wolą. Mózg limbiczny – związany z emocjami. I jest trzeci mózg, nazywany mózgiem logicznym, kłamliwym. Wykrywanie kłamstwa opiera się na pierwszych 5 sekundach po zadaniu pytania. Niewątpliwie wtedy człowiek przejawia najwięcej kłamliwych reakcji.
Całość polega na tym, że wyłapujemy pewne symptomy kłamstwa, które zostaną wymienione poniżej. UWAGA, nie należy stwierdzać, że ktoś kłamie przejawiając jeden symptom kłamstwa. To może być przecież jego wrodzony nawyk o którym nie mamy pojęcia. Dlatego, aby wykryć kłamcę musimy dostrzec co najmniej kilka symptomów kłamstwa.
Wskaźniki kłamstwa, werbalne i niewerbalne
Spis treści
Toggle1. Ręka przy twarzy
Jest to jedne z niewerbalnych wskaźników kłamstwa. Osoba której zadaliśmy pytanie może w przeciągu 5 sekund dotykać się w okolicach twarzy, a nawet głowy. Dzieje się tak, ponieważ osoba może czuć się niekomfortowo po zadaniu pytania. Oczywiście jest to jeden ze wskaźników kłamstwa.
2. Odmowa odpowiedzi
Jest to jedno z kłamliwych zachowań werbalnych, które charakteryzuje się tym, że pytana przez nas osoba po prostu odmawia swojej odpowiedzi na pytanie. W związku z tym może to znaczyć o dyskomforcie czy zniechęceniu odpowiedzi. Takie zachowanie należy traktować jako wskaźnik kłamstwa.
3. Zbyt/niezbyt konkretna odpowiedź
Jest to werbalne kłamliwie zachowanie, które dotyczy samej odpowiedzi. Jeśli dana osoba odpowiada zbyt szczegółowo, może to znaczyć, że chce abyśmy jak najlepiej „kupili” jej wersję. W związku z tym jeśli jednak odpowiedź jest niezbyt konkretna to te też należy traktować to jako wskaźnik kłamstwa.
4. Przełykanie i odchrząkiwanie
Jak sprawdzić czy ktoś kłamie? – Jeśli przed po zadaniu przez Ciebie pytania dana osoba odchrząkuje lub przełyka to stanowi dla nas pewnie problem. Takie zachowanie mogło wywołać u osoby niewątpliwie nagły wzrost napięcia nerwowego przez co tak postępuje.
5. Związek z religią - powoływanie się do niej
Jest to kolejne kłamliwe zachowanie werbalne, które odnosi się do religii. Jeżeli na przykład podejrzaną osobę czy ma jakiś związek ze sprawą i odpowie Ci przykładowo tak: „Przysięgam na Boga, że nic nie wiem” albo „Mogę przysiąc na Pismo Święte, że tego nie zrobiłem” to traktuj to jako jeden ze wskaźników kłamstwa.
6. Zakrywanie części ciała (oczu)
Osoba, która kłamie często może zakrywać swoje części ciała na przykład oczy lub usta. Dlatego, gdy zadajesz pytanie patrz uważnie na ruchy rąk danej osoby. Ludzie robią takie rzeczy niewątpliwie nieświadomie i z łatwością je można wychwycić. Zwróć też uwagę na to gdy dana osoba zamyka oczy, a nie je zasłania po zadaniu pytania. Traktuj to jako kolejny wskaźnik kłamstwa.
7. Nerwowość osoby
Duże prawdopodobieństwo, że coś jest nie tak pojawia się wtedy, kiedy widzimy, dana osoba zachowuje się w sposób niesamowicie nerwowy. Kiedy mówi do nas często zmienia pozycję, ,odchyla się do tyłu, za chwileczkę pochyla się do przodu kiedy mówi, dziwnie się porusza. To jest jeden wskaźnik. Niewątpliwie postać ta pojawia się zarówno werbalnie jak i niewerbalnie. Traktuj to jako pojedyńczy wskaźnik kłamstwa.
8. Przekonywanie Ciebie
Jeśli dana osoba udziela Ci odpowiedzi, która stanowi niepodważalne zdanie na jej temat to traktuj to jako wskaźnik kłamstwa. W związku z tym taka osoba po prostu chce Cię przekonać do tego, że ona by tego nie zrobiła. W związku z tym przekonuje Cię informacjami na jej temat. Przykład: Osoba pyta sprzątaczki czy ukradła 100 zł ze stołu. Sprzątaczka odpowiada: „Przecież mnie znasz, mam dwójkę dzieci i nigdy bym tego nie zrobiła„.
9. Powtórzenie pytania zadanego przez Ciebie
Jest to kolejne działanie werbalne które może wskazywać na kłamstwo osoby pytającej. Osoba taka zazwyczaj stara sobie kupić dodatkowy czas w celu przemyślenia swojej odpowiedzi w taki sposób, by nie wyszło, że kłamie. Podobnie ma się milczenie podczas zadanego pytania. Jednak musisz też wiedzieć o tym, że taka osoba mogła nadzwyczajnie nie dosłyszeć pytania lub go nie zrozumieć. Pamiętaj, by brać to pod uwagę.
10. Niespójna odpowiedź
Chodzi tutaj oto, że osoba której zadaliśmy pytanie najpierw odpowie nam jakąś historyjką. Jeśli jednak w późniejszym czasie osoba ta powie niespójne zdanie związane z tą historią, to powinnyśmy zakwalifikować do jako wskaźnik kłamstwa. Wiele było takich przykładów m. in. w świecie polityki czy biznesu. Osoby takie często mówią niespójne rzeczy związane z tym co wcześniej powiedzieli.
11. Osoba nie zrozumiała prostego pytania
Jak sprawdzić czy ktoś kłamie? – Kolejnym z kolei wskaźnikiem kłamstwa jest niezrozumienie prostego pytania zadanego przez osobę pytającą. Jeżeli dana osoba nie jest w stanie odpowiedzieć Ci na proste pytanie w 100%, to może Cię okłamywać. Często takie osoby odpowiadają w taki sposób, by zmniejszyć zakres owego pytania.
12. Różne gesty
Jest to niewerbalny wskaźnik kłamstwa. Jeśli osoba której zadajemy pytanie w ciągu 5s od zadania pytania wykona różne gesty np. poprawi włosy czy obuwie to może kłamać. Zachowanie takie jest związane z odczuwanym niepokojem podczas zadania pytania.
13. Brak związku mowy i zachowania niewerbalnego
Jest to wskaźnik kłamstwa który polega na braku jakiegoś powiązania dotyczącego mowy i zachowania niewerbalnego. Przykładem może być odpowiedź osoby: „Tak” jednocześnie kiwając głową na NIE, lub na odwrót.
14. Słaba pamięć
Słaba pamięć to kolejny wskaźnik kłamstwa, który osoba pytana może użyć przeciwko nam. Taka osoba po prostu nie chce odpowiadać na nasze pytanie zasłaniając się swoją słabą pamięcią. Może być to wywołane poczuciem dyskomfortu panującego u danej osoby.
15. Agresja wobec nas
Zachowanie te może objawiać się w sposób werbalny bądź niewerbalny. Chodzi o to, że osoba pytana będzie odpowiadać z nadmierną agresją wobec nas. Może powiedzieć coś doniosłym głosem w stylu: „Jak śmiesz mnie o to podejrzewać?”.
Podsumowanie - sprawdzić czy ktoś kłamie
Podsumowując wykrywanie kłamstwa wcale nie jest takie trudne jakby się to wydawało. Jeżeli będziemy prawidłowo wykrywać poszczególne wskaźniki werbalne i niewerbalne kłamstwa w ciągu 5 sekund po zadaniu pytania to niewątpliwie będziemy w stanie (może nie w 100%) stwierdzić czy ktoś kłamie czy jednak mówi prawdę. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie wykrywania kłamstwa, to śmiało napisz do mnie (kliknij tutaj).
Zobacz też: Techniki manipulacji
Kliknij tutaj