Metody manipulacji ludźmi

Metody manipulacji ludźmi - 5 sprawdzonych metod

Chcesz poznać metody manipulacji ludźmi? – Zapoznaj się z tymi 5 sprawdzonymi metodami

Na samym początku zastanówmy się czym jest właściwie sama manipulacja. Manipulacja jest to „sterowanie” człowiekiem w taki sposób, by osiągnąć oczekiwane przez nas korzyści. Oczywiście sam proces odbywa się w podświadomości drugiej osoby, czyli ona sama nie może wiedzieć, że jest manipulowana. Tylko my o tym wiemy i stosujemy wobec niej różne metody manipulacji. W tym artykule przedstawię 5 sprawdzonych metod manipulacji ludźmi, które przydadzą się zarówno w życiu prywatnym jak i w życiu zawodowym. Techniki te są dosyć powszechne i sprawdzone. Poniżej przedstawiam metody.

W metodzie tej chodzi o to, że ludzi z reguły zawsze idą za tłumem. Przykład: Jesteś na imprezie i jakaś grupka osób zaczyna śmiać się z jakiegoś żartu, który dla Ciebie nie jest w ogóle śmieszny. Co robisz w takiej sytuacji? Oczywiście też pewnie się zaśmiejesz – bo skoro inny to zrobili to znaczy, że Ty też powinieneś. W pewien sposób chcesz się dostosować do innych, aby nie wypaść gorzej. Dobre zastosowanie ma ta metoda na przykład w jakiejś ofercie sprzedażowej

W takiej ofercie umieszcza się opinie innych osób, które chwalą dany produkt czy usługę. Takie działanie na pewno pozytywnie wpłynie na innych i będą w stanie kupić rzecz, ponieważ inni też to kupili, czyli musieli uznać to za słuszne i przydatne. Wiele osób stosuje w dzisiejszych czasach tą metodę na przykład na różnych stronach z produktami, w reklamach telewizyjnych itp. Pamiętaj, jeśli będziesz kiedyś sprzedawał jakiś produkt online to koniecznie dodaj opinie do tego produktu. 

przykład metody manipulacji dowodu społeczności

2. Manipulacje ludźmi - metoda odwzajemnienia

Drugą techniką manipulacji ludźmi którą Ci przedstawię jest metoda odwzajemnienia czy też wdzięczności. Cała te metoda polega na pomaganiu, dawaniu komuś czegoś, wyświadczając usługi innym itp. Przykład: Jesteś w sklepie. Zaczepiła Cię jakaś hottesa, by dać Ci do spróbowania najnowszą czekoladę firmy XYZOczywiście chcesz być uprzejmy i próbujesz. Po chwili chcesz się zrewanżować kupując tę czekoladę, by się odwzajemnić. W skrócie mówiąc ktoś Tobie coś podarował, a ty musisz się mu odwzajemnić, musisz spłacić dług, pragniesz się odwdzięczyć. 

Metoda ta ma bardzo szeroki spektrum zastosowańPowiedzmy ktoś sprzedaje jakiś kurs online. Na swojej ofercie umieszcza jakiś darmowy e-book dotyczący na przykład jakiegoś tematu z kursu. W ten sposób osoba która przeczyta ten e-book będzie czuła się zobowiązana kupić jeszcze kurs. Dlatego warto dawać coś za darmo, bo dzięki temu możemy uzyskać potencjalnych klientów. To samo tyczy się życia prywatnego. Wyświadczymy coś komuś, a ta osoba powinna się nam odwdzięczyć.

3. Manipulacje ludźmi - metoda wyjątkowości

Metoda manipulacji ludzi -Metoda ta opiera się na zasadzie wyjątkowości. Głównie chodzi o niedostępność, ograniczoną ilość czegoś. Wiele osób jeśli widzi, że coś jest wyjątkowe i jest tego mała ilość, to będą to chcieli mieć jeśli nawet kosztowało by to bardzo dużo. Jeżeli czegoś jest dużo to znaczy, że popyt jest większy i cena mniejsza oraz zainteresowanie nie jest takie duże jakby się mogło wydawać. Zasadę wyjątkowości możesz wykorzystać na przykład w sklepie internetowym. Przykład: „Kup teraz, ponieważ za 24 godziny cena produktu wzrośnie do X złotych”. Stosując tą metodę na pewno konwersja w Twoim sklepie będzie większa.

zasada wyjątkowości w praktyce manipulacji

4. Manipulacje ludźmi - metoda zaangażowania

Chcesz znać kolejną metodę manipulacji ludzi? – Ludzie z reguły jak są w coś zaangażowani, to robią daną czynność do końca. Im większe jest takie zaangażowanie tym bardziej dążymy do ukończenia danej sprawy. No bo po co mamy coś przerywać skoro już włożyliśmy w coś tyle wysiłku. Dlatego wzbudź w kimś szczere zaangażowanie, reszta sama się ułoży. Aby wzbudzić takie zaangażowanie musisz kogoś zainteresować. Postaraj się oddziaływać na wszystkie zmysły danej osoby. W ten sposób dana osoba będzie starała się wykonać zadanie jak najlepiej.

5. Manipulacje ludźmi - metoda autorytetu

Większość ludzi ufa osobą które zna, są dla niego autorytetem. Ludzi z automatu podporządkowują się ludziom którzy mają u nich jakiś autorytet. To może być np. ksiądz, profesor, rodzic itd. Stawiamy ich za osoby, które mają jakieś doświadczenie, jesteśmy w ich towarzystwie bezpieczni. Często też ulegamy symbolom autorytetu. Może być to na przykład osoba, która jest elegancko ubrana. Dlatego jeśli z kimś negocjujemy ubieramy garnitur. Istnieje wiele symboli autorytetu. 

Były także pewne sytuacje w których złodziej wykorzystał tą technikę. Założył on sutannę podając się w ten sposób za księdza. Wyszedł na miasto i zaczął zbierać datki na biednych. Dosłownie każdy coś dał. Dlaczego? -osoba ta miała sutannę, czyli jest to osoba duchowna, jest wysoko w hierarchii. W związku z tym w takich sytuacjach należy zidentyfikować daną osobę. Ludzie najpierw powinni zapytać tą osobę o identyfikator. Dopiero później dać pieniądze. Kolejnym przykładem może być reklama telewizyjna z jakimś sportowcem np. piłkarzem. Ludzie łatwiej uwierzą piłkarzowi niż firmie. W ten sposób ulegają metodzie autorytetu.

metoda autorytetu

Podsumowanie - metody manipulacji ludźmi

Wyróżniamy kilka metod manipulacji. Mianowicie są to: zasada społecznego dowodu słusznościodwzajemnienia,  wyjątkowości, zaangażowania oraz autorytetu. Pierwsza z nich dotyczy m. in. opinii innych na temat jakiegoś produktu, ogólnie czegoś za czym są ludzie. Druga czyli metoda odwzajemnienia mówi o tym, że ludzie skłonni są Ci się odwdzięczyć, jeśli coś dla nich zrobiłeś. Trzecia to wyjątkowość. Zakłada, że ludzie lubią kupować to czego jest mało lub jest wyjątkowe. Zaangażowania opowiada o tym, że ludzie którzy są w coś zaangażowani będą w stanie dokończyć daną czynność, bo i tak już ją zaczęli. Piąta zasada dotyczy autorytetu oraz jego symboli. Zakłada, że ludzie ufają innym, którzy wzbudzają w nich autorytet. Może być to na przykład osoba duchowna czy policjant.

Przydatny film odnośnie metod manipulacji ludźmi

Zobacz też: 13 najlepszych porad, aby wybić się na TikToku
Kliknij tutaj

Scroll to Top